Trądzik – krótkotrwała choroba czy grubszy kłopot?

Trądzik jawi się głównie jako dolegliwość związana z okresem pokwitania i znikająca po tym czasie samoistnie. Prawda jest taka ciężkich stanów zapalnych w tej chorobie nie powinno się pod żadnym pozorem lekceważyć – nieleczone mogą pozostawić po sobie trudne do usunięcia przebarwienia a czasem blizny. Również w stanie, gdy dolegliwości są znacznie łagodniejsze warto zadać sobie trud, by stany zapalne przeminęły szybciej i były powtarzalne znacznie rzadziej w przyszłości. Próbując wyszukać odpowiedź na bardzo ważne zagadnienie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma kluczowymi wiadomościami.

Trądzik – co jest jego powodem?
Trądzik jest kojarzony w większości przypadków z wypryskami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi skóry człowieka. Jednakże trądzik „początkowy” to tak zwane wągry. Mogą mieć one postać otwartą – na cerze wyskakują wówczas ciemne kropki, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki ulokowane pod powierzchnią skóry. Powód pojawienia się tych dolegliwości jest identyczny – nadmiar łoju (określanego również jako sebum). Zbyt wysoka produkcja takiej substancji w większości przypadków zdarza się w okresie dojrzewania – kiedy sebum zatka pory naszej skóry, pojawi się stan zapalny.

Co uczynić w przypadku cery trądzikowej?
Przede wszystkim delikatnie ją oczyszczać. Wskazane przez specjalistów jest stosowanie preparatów z serii przeznaczonej dla cery trądzikowej. Nie można zapominać o specjalnie przygotowanym dla takich osób toniku oraz o lekkim kremie nawilżającym. Można także zastosować terapię opartą na bazie produktów naturalnych, warto skorzystać przede wszystkim ze zbawiennych funkcji ziela fiołka trójbarwnego. Poleca się nie tylko picie naparu, jak i używanie środków do stosowania zewnętrznego, a opartych na bazie tego składnika.

Farmaceutyczne preparaty na trądzik
W przypadku, gdy samodzielne próby zaradzenia chorobie nie dają oczekiwanych skutków można udać się do dermatologa. Może on przepisać antybiotyki, które ograniczą stany zapalne – jak choćby tetracyklinę, tretynoinę czy też izotretynoinę. Skuteczne mogą być także środki na podstawie hormonów, jednak stosuje się je zazwyczaj tylko u starszych osób, u których trądzik młodzieńczy nadal się pojawia.