Tabletki i inne sposoby na trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy wywołują zmiany hormonalne okresu dojrzewania. Niemal każdy nastolatek zmagał się z tą dolegliwością i w pojawieniu się trądziku młodzieńczego, trudno dopatrywać się jakichś innych przyczyn niż hormony. Niemniej jednak pomimo naturalności tego zjawiska, trudno zaakceptować pojawiające się na twarzy pryszcze. Stąd też i dążenie do pozbycia się trądziku.
Co ciekawe, mimo iż do dyspozycji mamy mnóstwo tabletek na trądzik i preparatów przeciwtrądzikowych, to walka nie jest łatwa. Wciąż jeszcze nie ma stuprocentowo skutecznego antidotum na pryszcze – tabletki na trądzik i inne środki niestety nie działają na każdego.

Tabletki na trądzik
Tabletki na trądzik

Tabletki na trądzik, czyli ogólne leczenie trądziku
Na trądzik można działać dwutorowo. I choć pierwszą grupą specyfików, po jaką sięga większość nastolatków, są różnego rodzaju płyny i kremy, to tabletki na trądzik powinny być podstawą kuracji. Mowa tu zarówno o tabletkach dostępnych na receptę, jak i tych, które można kupić bez recepty.
Te pierwsze są z reguły zaawansowanymi lekami o silnym wpływie na organizm. Te drugie – nie mają skutków ubocznych właściwych lekom, a mogą zadziałać równie intensywnie, tyle tylko, że efekty ich wpływu na organizm są niestety odsunięte w czasie i pojawiają się dopiero po dłuższym regularnym stosowaniu.

Maści na trądzik, czyli leczenie miejscowe
Stosowanie preparatów o działaniu miejscowych, czyli tych przeznaczonych do pielęgnacji lub leczenia skóry, również ma pełne uzasadnienie. Takie środki miewają silne działanie oczyszczające i bakteriobójcze i są w stanie znacząco zredukować objawy trądziku. Warto jednak pamiętać, że trądzik wywołują zmiany hormonalne, a to tabletki na trądzik są w stanie ustabilizować szalejące hormony.