Jedną z pierwotnych przyczyn odpowiadających za powstawanie zmian trądzikowych są zmiany hormonalne. Huśtawka hormonów która pojawia się w okresie dorastania może być podłożem dla pojawienia się niechcianych zmian na skórze twarzy, dekoltu lub pleców. Podobnie okres ciąży oraz połogu. Gwałtowne zmiany hormonalne pojawiające się w tym czasie, mogą dać znać o sobie właśnie poprzez pojawienie się mało estetycznych wyprysków na skórze. O ile w takich sytuacjach pomocne może się okazać odpowiednio prędko wdrożone leczenie czy ogólnodostępne pigułki przeciw trądzikowi, to przy innych jego odmianach, często wymagana jest zmiana trybu życia.
Nie tylko hormony mogą przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych. Coraz częściej występuje on u osób dojrzałych i u podłoża jego powstawania kryją się zadziwiające przyczyny. Okazuje się, że codzienny stres i źle skomponowana dieta może także skutkować występowaniem zmian trądzikowych. Jednak różnią się one trochę od tych, jakie występują w okresie dojrzewania. Zwykle nie nie występują na całej cerze, a jedynie w jej dolnej części. Najczęściej pojawiają się w okolicy żuchwy, w najbliższym otoczeniu ust oraz na szyi. Trądzik występujący u ludzi dorosłych mimo, iż nie jest tak rozległy, to walka z nim może się okazać niebywale zacięta.
Trudno jest wygrać z trądzikiem pojawiającym się w wieku dojrzałym. Powszechnie dostępne środki mogą być niewystarczające w tej zaciętej walce. Przeważnie niezbędna okazuje się wizyta u specjalisty dermatologii, który zaleci wykonanie badań i na ich podstawie określi właściwą diagnozę i wdroży adekwatne leczenie. W większości przypadków przebiega ono za pomocą skutecznych tabletek przeciw trądzikowi, a często także leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie osoba dotknięta trądzikiem powinien również radykalnie przeobrazić swoją dietę oraz styl życia. Trzeba spożywać ogromne ilości płynów. W ten sposób można oczyścić organizm z toksyn odpowiedzialnych za powstawanie wysypki trądzikowej.