Prawdy i mity dotyczące trądziku

Trądzik jest chorobą, wokół której narosło bardzo dużo legend. Opowiemy wam zarówno o najpopularniejszych mitach, jakie nagromadziły się wokół tego tematu, jak i o faktach, które należy potraktować bardzo poważnie.

Trądzik – problem nastolatków
To jeden z najpopularniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Wprawdzie schorzenie to dotyka rzeczywiście 80% nastolatków, jednakże nie jest ona wyłącznie zarezerwowana dla tej grupy osób. W dużej mierze i coraz częściej dotyka ona osoby po 30 roku życia, niezwykle utrudniając i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Niepodważalnym faktem jest, że choć trądzik nie jest chorobą, która może spowodować duże dolegliwości z natury fizycznych, jest on poważnym problemem zarówno estetycznym, jak i psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najgroźniejszych, za to możliwych do wywołania stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik jest chorobą zakaźną
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE można się zarazić od innych, a bakterie, wywołujące go znajdują się i u osób zdrowych, w ich florze bakteryjnej.

Zła dieta prowadzi do trądziku
To tylko w połowie prawda. Wbrew panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowy sposób rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta w przypadku niektórych może co prawda nasilić zmiany trądzikowe, jednak ostatnie badania dowodzą, iż nie dotyczy to dużej grupy osób dotkniętych zmianami trądzikowymi, a wyłącznie małego odsetka chorujących. U niektórych osób zauważa się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu tłustych potraw, ostro przyprawionych, lub też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób cierpiących z powodu trądziku.
Prawdą jest natomiast, iż odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, zatem korzystnie wpłynąć na stan oraz wygląd naszej cery.

Najlepszym lekarstwem na trądzik jest kąpiel słoneczna oraz pójście na solarium
To niezwykle popularny mit, w który wierzy wiele osób. Zarówno słońce, jak i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo, wysuszając skórę. Jednak proces nadmiernego wysuszenia skóry prowadzi do zwiększenia wydzielania się łoju, co jest błędnym kołem. Nie można jednocześnie zapominać, iż zbytnie eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do o wiele poważniejszych problemów ze skórą, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy skutecznie leczy trądzik
To mit, któremu często ulega mnóstwo osób dotkniętych zmianami skórnymi. Częste, nadmierne i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do przesuszenia skóry oraz wydzielania dużej ilości sebum, co z kolei powoduje pogorszenie się stanu skóry. Nie można przy tym zapominać, iż odpowiednia higiena jest sprawą priorytetową, dlatego też twarz należy myć dwa razy w ciągu dnia, najlepiej przy użyciu odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądzik? Tego się nie leczy
Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Trądzik, którego się nie leczy może być przyczyną poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Wypryski trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety czy też leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku innych schorzeń, najlepsza będzie wizyta u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych
Stwierdzenie powyższe jest prawdą. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w czasie ciąży – u jednych kobiet ciąża może spowodować całkowite ustąpienie zmian, u innych wręcz odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.