Podstawowe błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Trądzik to problem nie tylko urody, ale i zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i kondycji cery, a to prowadzi do wzmożonego poczucia frustracji. Zniecierpliwienie z kolei przekłada się na zaniechanie wysiłków i nawroty problemu. Często dopiero długotrwała, cierpliwa pielęgnacja przynosi skutki – warto połączyć tabletki na trądzik, kosmetyki i dietę, oraz wystrzegać się kilku popularnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem

Używanie filtrów UVA i UVB jest konieczne nie tylko przy największym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią leczniczo, jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zmniejszeniu nasilenia problemu, powraca on ze zdwojoną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne uszkadza strukturę cery i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Zwłaszcza stosując złuszczanie kwasami trzeba pamiętać o ochronie, jednak używanie dobrego kremu z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na dietę i suplementację

Prawidłowa dieta, a przynajmniej unikanie spożywania przetworzonych, bogatych w cukier i węglowodany pokarmów, to konieczność jeśli chce się mieć piękną, czystą cerę. Warto połączyć to z suplementacją, najlepiej kupując specjalnie dobrane tabletki na trądzik, które w składach posiadają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pozwoli nie tylko przywrócić jej dobrą kondycję, ale także utrzymać pożądany stan rzeczy na dłużej.

Unikanie peelingów i nawilżania

Kolejne popularne przekonanie głosi, że skóra tłusta i trądzikowa nie potrzebuje nawilżania. To błąd – trzeba ją nawilżać, jednak warto używać odpowiednich, lekkich substancji. Można też unikać jej przesuszania. Nadmiar kosmetyków z alkoholem zaostrzy problem, zamiast się z nim rozprawić. Skóra tłusta potrzebuje też złuszczania, jednak gdy występują zaostrzone objawy trądziku, lepiej zrobić to za pomocą peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może roznieść po twarzy zarazki.