Leczenie farmakologiczne zmian skórnych

Bardzo istotna większość naszej populacji ma nieprzyjemne doświadczenia z trądzikiem, który najczęściej powstaje w wieku dorastania i może towarzyszyć naszej cerze do trzydziestego piątego roku życia, a w wyjątkowych przypadkach nawet dłużej. Dawnymi czasy zbagatelizowany, był prawdziwą zmorą tych, którzy borykali się z jego ostrymi postaciami. W obecnych czasach ustosunkowanie się do tej przypadłości skórnej jest kompletnie inne – opiera się na prawidłowym leczeniu oraz wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

W jakich przypadkach leczyć?
Niezaprzeczalnym faktem jest w większości przypadków trądzik jest niezbyt groźny, a jego wysiew jest minimalny, niemniej jednak w niektórych, ostrych przypadkach może prowadzić do blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z zaostrzonym przebiegiem przypadłości konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia farmakologicznego, które skutecznie rozprawia się z problemem. Jednymi z podstawowych rekomendacji do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a także guzki, krostki oraz ropiejące grudki.

Metodyka prowadzenia kuracji
Zanim zostanie przepisany nam jakiś lek, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz na jego podstawie, w zależności od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się odpowiednie medykamenty. Działanie na kilku płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie bardziej zadowalające efekty, niż sięganie po sposoby mniej skompleksowane. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia terapii specjalistycznej.
Bezspornie im wcześniej podejmie się leczenie, tym lepiej. Błędnym jest myślenie, że problem sam się rozwiąże, a czekanie, aż zmiany skórne pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy kolejne poważne problemy.
W leczeniu farmakologicznym stosuje się miejscowe działanie retinoidami, a w ciężkich przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki mają zatrzymać namnażanie się bakterii i w ten sposób zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Jeśli mamy do czynienia z trądzikiem w łagodnej postaci grudek oraz krostek wystarczającym jest miejscowe stosowanie leczniczego specyfiku, natomiast w pozostałych przypadkach konieczne jest leczenie kompleksowe. Pochodne witaminy A są stosowane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.
Zazwyczaj polecana terapia hormonalna w dalszym ciągu wywołuje u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, całkiem niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale bardzo skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Istotna ciągłość prowadzenia kuracji
Podejmując leczenie, trzeba pamiętać, że w każdym przypadku będzie ono długotrwałe i wymaga zdyscyplinowania ze strony osoby, która się podjęła leczenia. Fundamentalną informacją, o której często się nie pamięta, jest fakt, że początek kuracji może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Nowe wykwity są rezultatem otwierania się oraz oczyszczania niewidocznych wcześniej mikrozaskórników. W każdym razie nie powinno się bez spotkania z lekarzem zakańczać kuracji, a każde wzbudzające niepokój objawy należy konsultować z lekarzem prowadzącym.