Jak wygrać z trądzikiem?

Trądzik to zbiorcze pojęcie określające mnóstwo różnych problemów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być spowodowany wieloma czynnikami, od poważniejszych problemów ze zdrowiem aż po nieprawidłową dietę, dlatego warto działać kompleksowo. Taki plan daje o wiele większe szanse, że walka z tą przypadłością zakończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z kłopotliwymi niespodziankami na twarzy i uczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Dieta i suplementacja

Brak pewnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w bardzo niekorzystny sposób, podobnie jak nadmierne spożywanie pewnych substancji. Warto przemyśleć gruntownie swoją dietę i znaleźć w niej słabe punkty, a następnie zmienić je sukcesywnie. Po pierwsze, monotonia w diecie odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, by dobrze funkcjonować, potrzebuje wielu różnych pierwiastków. Nie da się mieć ich wszystkich, jedząc stale to samo śniadanie, obiad i kolację. Warto wprowadzić do swojej diety urozmaicenia.

Tabletki na trądzik
Tabletki na trądzik

Tabletki na trądzik także pozwalają na uzupełnienie niedoborów, jednak pod kątem samej cery. Zwykle zawierają cynk, witaminę A oraz wyciągi z dobrze wpływających na nią ziół. Trzeba się również wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które zawiera dużo toksyn. Żywienie się pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą zawsze odbija się na cerze.

Prawidłowa pielęgnacja

Nawet najlepsze tabletki na trądzik pomogą w niewielkim stopniu, gdy stale popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Pierwszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed snem. Zanim pójdzie się spać, trzeba bezwzględnie zmyć makijaż, a także kremy nałożone rano i sebum, które zgromadziło się w porach skóry. Nieusunięte zanieczyszczenia przyczyniają się mocno do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.

Drugim częstym błędem jest zaniechanie nawilżania i przesuszanie cery tylko i wyłącznie silnymi środkami oczyszczającymi, w wyniku czego pobudza się ją do zwiększonej produkcji sebum.