Jak skutecznie pozbyć się trądziku?

Trądzik to zmora nastolatków, ale może on także wystąpić w wieku dorosłym czy też niemowlęcym. Pojawienie się zmian skórnych powinno być dla nas alarmem, że organizm przestał prawidłowo funkcjonować i należy powziąć jakieś konkretne kroki w tym kierunku. We wczesnym stadium panaceum mogą okazać się tabletki na pryszcze, ale w przypadku zaniedbania dolegliwości konieczne mogą się okazać leki. Jak pozbyć się trądziku?

Tabletki na pryszcze

Jeśli domowe sposoby typu zabiegi pielęgnacyjne oraz tabletki na pryszcze bez recepty zawiodą i problemy skórne nadal się nasilają, to należy udać się do dermatologa. Wiele osób unika wizyty u specjalisty, czego skutkiem jest doprowadzenie do poważnych i nieestetycznych zmian skórnych, które trudno potem wyleczyć i kuracja staje się długotrwała. Tabletki na pryszcze muszą być odpowiednio dobrane do indywidualnego stanu naszej cery, aby można było w ogóle mówić o jakiejkolwiek ich skuteczności. Często dermatolog zaleca jakieś domowe sposoby na trądzik jako uzupełnienie, ale podstawą kuracji jest najczęściej zastosowanie preparatów doustnych. Najważniejsze jest, aby brać je regularnie, czyli postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Skoro nasze wcześniejsze działania na własną rękę nie pomogły, to teraz należy zaufać specjaliście, który posiada doświadczenie w zakresie leczenia trądziku.
Jednak tabletki na pryszcze nie są jedyną metodą, jaką stosuje dermatolog. Najczęściej przepisuje on także zwiększone dawki witamin z grupy B, witaminę PP oraz C. Trzeba nie tylko pozbyć się stanu zapalnego, ale również przeciwdziałać łojotokowi. Tabletki na pryszcze zawierają też często pochodną kwasu witaminy A, czyli izotretynoinę, która wpływa na poprawę kondycji skóry. Doustnie zalecane są najczęściej doksycyklina, minocyklina czy erytromecyna.

Tabletki na trądzik
Tabletki na trądzik

Oczywiście prawidłowa pielęgnacja skóry również odgrywa przy trądziku niebagatelną wagę. Polecane są przede wszystkim preparaty, które wykazują działanie złuszczające naskórek oraz przeciwłojotokowe. Najczęściej skóra trądzikowa wydziela nadmiar sebum, co nasila powstawanie zaskórników, dlatego też najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone dla skóry tłustej czy mieszanej. Preparaty złuszczające mogą doprowadzić do przesuszenia się skóry, dlatego trzeba także pamiętać o jej regularnym nawilżaniu.