Jak pozbyć się trądziku?

W czasie ostatnich lat pojawiło się wiele mitów dotyczących leczenia trądziku. Wiele osób zalecało chodzenie na solarium czy nadmierne opalanie w celu wypalenia zmian skórnych. Była to metoda skuteczna krótkotrwale, gdyż później trądzik pojawiał się ze zdwojoną siłą.

Jak pozbyć się trądziku? Najwięcej może dać wizyta u profesjonalisty. Dermatolog po zobaczeniu stanu cery i krótkim wywiadzie jest w stanie dokonać doboru odpowiedniego specyfiku.

Wiele osób stosuje żele antybakteryjne, które najczęściej bardziej szkodzą niż pomagają. Zmiany trądzikowe zazwyczaj nie są spowodowane bakteriami, tylko zmianami hormonalnymi. Te pojawiają się najczęściej w dojrzewającym organizmie. Jeżeli trądzik występuje u osoby dorosłej, warto również wykonać badania hormonów. Należy stosować delikatne preparaty myjące, które pozwolą złagodzić zmiany skórne.

Często też popełniany jest błąd nienawilżania skóry. Mówi się, że jeżeli skóra jest tłusta, to po co ją nawilżać. Dobry krem nawilżający pozwoli ograniczyć wydzielanie sebum, powodującego trądzik. Dodatkowo należy regularnie tonizować skórę oraz dokładnie ją oczyszczać z makijażu np. płynem micelarnym.

Przy leczeniu trądziku ważna jest również zdrowa dieta. Istnieje wiele produktów, które wpływają na trądzik. Do najczęściej wymienianych należą alkohol, papierosy, kawa i czekolada. Złe nawyki mogą spowodować nasilanie się trądziku. Poza tym ważne jest, aby żywność nie była nazbyt przetworzona, gdyż zastosowanie w niej konserwantów i wzmacniaczy smaku, może powodować przeróżne zmiany skórne.