Trądzik to przypadłość, która dotyka wielu osób, nie zawsze tylko w okresie dojrzewania. Występuje on zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, objawiając się krostami, pojawiającymi się na twarzy, w okolicach dekoltu, a także na plecach.
Skąd się bierze?
Na samym początku choroby gruczoły łojowe ulegają powiększeniu, w wyniku czego wydzielają też więcej łoju. Ujście mieszka włosowego, za sprawą tego procesu, rogowacieje. Tak też tworzy się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypychający go w górę. Kiedy wydzielanie łoju zostaje nagle zablokowane, tworzy się woreczek, pełen keratyny i tłuszczów, zwany zaskórnikiem.
Trądzik pojawia właśnie tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Gromadząca się wydzielina z czasem zaczyna służyć jako pokarm dla bakterii, więc te mnożą się, wzmagając jeszcze obecny stan zapalny. Mimo wszystko, same nie wywołują tej przypadłości, dlatego też nie jest ona zakaźna. Trzeba pamiętać, że bakterie zawsze występują na ludzkiej skórze, a dopiero w kontakcie z łojem stają się niebezpieczne dla zdrowia.
Pryszcze to krosty, które powstają w wyniku ostrych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, kiedy bakterie uwalniają specjalne enzymy, nazywane lipazami. Wówczas obojętne tłuszcze łoju zostają rozłożone na mniejsze cząsteczki. Wraz ze wzrostem ilości komórek, podlegających zakażeniu, zwiększa się również ilość wydzieliny, która wypełnia woreczek. Kiedy ścianki mieszka włosowego ulegają zbyt mocnemu naciskowi, zaczynają pękać, a wówczas ich zawartość wylewa się naokoło. Tak właśnie dochodzi do utworzenia się nieestetycznych zmian skórnych.
Od czego jeszcze zależy rozwój trądziku?
Osoby, których bliscy cierpieli na trądzik, są na niego bardziej podatne. Pryszcze pojawiają się też zwykle w okresie dojrzewania, ponieważ to wtedy zaczynają się uaktywniać hormony, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Winne jest także najbliższe otoczenie – jeśli przebywa się w miejscu, w którym powietrze jest mocno zanieczyszczone lub często wystawia się skórę na działanie słońca, choroba może się nasilić.