Jak leczyć trądzik?

Trądzik jest chorobą, na którą chorują nie tylko nastolatkowie (trądzik młodzieńczy), ale również dorośli (trądzik różowaty i trądzik zwyczajny). Przyczyn powstawania trądziku może być wiele.

Jak leczyć trądzik? Nie ma jednej recepty, która niczym czarodziejska różdżka, pomogłaby pozbyć się problemu. W wielu przypadkach pomagają kremy dostępne w aptekach jak Benzacne czy Brevoxyl. Część osób stosuje tabletki Visaxinum. Jednak jeżeli mamy trądzik o dużym natężeniu, warto udać się do dermatologa.

Wizyta pozwoli zdiagnozować, czym spowodowany jest trądzik i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Mogą to być antybiotyki, ale w wielu przypadkach, trądzik po jakimś czasie wraca. Wielu dermatologów przepisuje kremy na bazie kwasów (np. kwas azelainowy) lub też zawierające retinoidy trzeciej generacji np. adapalen.

Lek na trądzik
Lek na trądzik

Retinoidy to związki organiczne, stosowane w leczeniu trądziku. W wielu przypadkach są skuteczne, jeżeli stosuje się je regularnie. Mogą pomóc trwale pozbyć się trądziku. Jednak w wielu przypadkach występują efekty uboczne w postaci zaczerwienionej, przesuszonej skóry. Jednak po przyzwyczajeniu się skóry do kremu (np. Epiduo) widoczne są zauważalne efekty.

Ostatecznym wyjściem, jeżeli nic już nie pomaga, jest zastosowanie leku Izotek. Jest to bardzo silny lek, wywołujący bardzo dużo efektów ubocznych. U większości osób mogą wystąpić obrzęki i krwawienie z nosa, suchość ust. Jest to na tyle mocny preparat, że przy stosowaniu zabronione jest zachodzenie w ciążę, gdyż środek ten może wpłynąć na śmierć dziecka lub jego poważne upośledzenie.