Domowe sposoby walki z trądzikiem

Trądzik jest problemem wielu nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, z których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki oraz suplementy diety. Dobrze jest jednak od czasu do czasu pozwolić skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować powalczyć z tą przykrą dolegliwością sprawdzonymi domowymi metodami.

Walka z bakteriami
Za tworzenie się ropnych wyprysków odpowiedzialne są bakterie, które namnażają się w zatkanych zbyt dużą ilością łoju porach. Aby więc nie dopuścić do pojawiania się uciążliwych pryszczy, warto zrobić sobie maseczkę czosnkową. Jej zapach może być wprawdzie dość nieprzyjemny, jednakże czosnek posiada wspaniałe właściwości antybakteryjne i – przede wszystkim, nie uczula, zatem jest dobry dla każdego. Do przygotowania maseczki potrzebna jest jedna główka czosnku, którą należy rozgnieść i nałożyć na całą twarz, z ominięciem okolic oczu. Usuwa się ją następnie letnią wodą po 20 minutach, a na twarz nakłada się lekki krem nawilżający lub matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa też picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Kluczową zasadą jest w tym przypadku, aby drożdże zostały rozpuszczone we wrzątku, gdyż zanim je wypijemy muszą być one martwe. Martwe drożdże są bowiem doskonałym źródłem witamin z grupy B, których niedobór często prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej i tworzenia się niedoskonałości i wyprysków skórnych. Jeśli jednak drożdże zostaną rozpuszczone w wodzie zbyt zimnej, będą wówczas pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, jeszcze bardziej pogarszając stan skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą trzeba pić codziennie rano i wieczorem, po jednej łyżce stołowej.

Peeling solny
Efektywną walkę z trądzikiem ułatwia również systematyczne wykonywanie peelingów, które usuwają martwy naskórek i zmniejszają ryzyko zablokowania porów. Domowy peeling można uzyskać z połączenia łyżki stołowej soli oraz odrobiny żelu do mycia twarzy albo kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy dobrze wymieszać i nałożyć na twarz. Po nałożeniu należy masować twarz okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, pilnując, by nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Po peelingu twarz myje się letnią wodą i nakłada się na nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Warto też pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest ono ważne głównie jeśli chodzi o wszystkich, których skóra wykazuje tendencje do nadmiernego błyszczenia się. Buzię dobrze jest przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka z dodatkiem łyżeczki gałki muszkatołowej. Mieszanka taka ma działanie łagodzące oraz ściągające, w związku z tym pomaga również niwelować niedoskonałości i ropne wypryski i zmniejszać ból związany z ich pojawianiem się na twarzy.