Co to jest trądzik

Nieładne wypryski w rejonach twarzy czy dekoltu to koszmar niejednego nastolatka. Za uprzykrzone zmiany skórne odpowiedzialna jest bardzo uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, zwana trądzikiem. Dolegliwość najczęściej dotyka osoby w wieku dorastania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Przyczyny tworzenia się trądziku młodzieńczego
Za powstawanie pryszczy najczęściej odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te aktywują się właśnie w okresie dorastania, co ma niekorzystny wpływ na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, tworzą zbyt dużą ilość łoju, co prowadzi do tworzenia się pryszczy. Trądzik młodzieńczy występuje najczęściej na twarzy, ale nie jest to pewnik, bowiem może występować także w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.
U młodych ludzi trądzik może jednak wynikać również z innych przyczyn. Pośród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, odpowiedź organizmu na zażywanie medykamentów lub niewłaściwe dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zapychaniem gruczołów łojowych i w efekcie powstawaniem trądziku.

Jakie są objawy trądziku i jak z nim walczyć
Trądzik przyjmuje postać zaskórników, zarumienia skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają powstawać nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których nierzadko pozostają brzydkie blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już niezwykle trudne i wymaga specjalistycznych zabiegów.
W leczeniu trądziku dużą rolę odgrywa odpowiednia diagnostyka, dlatego dobrze jest przedyskutować ten problem z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego leczenie polega na stosowaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Natomiast, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, powinno się też często używać izotretynoinę, która pozwala zminimalizować ilość tworzącego się sebum i mikroorganizmów.

Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się głównie maści, kremów oraz żeli, mających w składzie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które zmagają się z problemem bardzo rozległego trądziku, podejmują zwykle leczenia doustne. Terapia opiera się na przyjmowaniu wskazanych antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych, medykamentów przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W pewnych przypadkach zaleca się również zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.